• Gran Canaria rand
 • Loro ja Siam

Avastamist

 

 1. Maspalomase liivaluited

Playa del Inglesi rannast saavad alguse Maspalomase liivaluited, mis ulatuvad Playa del Inglesist kuni Maspalomase tuletornini. Liivaluidetel kõndides saab näha erinevaid maastikke ja geoloogilisi moodustisi. Maspalomase liivadüünid asuvad Gran Canaria lõunaosas ning on üks enimkülastatud rannikuid Euroopas. Liivaluited on ca 8 km pikad ja 2 km laiad ning jätavad mulje, nagu viibiks hoopis Sahara kõrbeliivadel - ainus erinevus vaid selles, et siinse "kõrbe" kõrval on ookean. Loomi luidetel eriti ei näe, ometi on Gran Canaria hiidsisalik selle liiva-ala suurim elanik. Maspalomase luited kuulutati piirkonna loodusväärtuse säilitamiseks ning kestvuse tagamiseks 1987. aastal ametlikult kaitsealaks. Turistide meelistegevusteks on luidetel jalutamine, rannamõnude nautimine ja liivaluidetel kaameliga sõitmine.

 1. Maspalomase majakas

Majakas asub Maspalomase liivadüünide vahetus läheduses ja on üks Gran Canaria kuulsaimatest vaatamisväärsustest. Tuletorn ehitas aastatel 1884-1889 insener Juan León y Castillo.  Majakas süüdati tuli esmakordselt 1. veebruaril 1890 ja sellest päevast alates on majakas pidevalt töötanud. Majakas on 60 meetrit kõrge ja selle tulesähvatuse raadius on 19 meremiili. Tuletorni jalamil asuv hoone oli algselt valvuri eluruum ja otse peasissekäigu kohal kõrgub puidust rõdu. Alates 2007. aastast on tuletorni mõnda hoonet kasutatud kultuuriürituste korraldamiseks ja loodetavasti saab tornist peagi alaline kultuurikeskus. Maspalomase tuletorn on üks vanimaid töötavaid tuletorne Kanaari saartel ja 2005. aastal kuulutas Kanaari saarte valitsus selle ajalooliste monumentide kategoorias ametlikult kultuurimälestiseks.

 1. La Charca Maspalomas

Gran Canaria lõunaosas asuv La Charca tähistab Maspalomase ranna alguspunkti. See asub tuletorni kõrval ja on üks huvitavamaid kohti kogu piirkonnas. Olete ehk käinud Maspalomase luidetel ja mõelnud, et mis põnev oaas siin küll on? Tegu on Maspalomase tiigiga, mis on looduskaitseobjekt ning turismi ja keskkonna seisukohast kõige olulisem märgala Gran Canarial. Selle pind on sõltuvalt sademetest erinev ja keskmine sügavus on poolteist meetrit. Nagu paljusid teisigi asju, mõjutab tiiki suuresti kliimamuutus, kuid selle omapära ja olulisus ei muutu kunagi. Ilmade ennetamise ja tegevuskava on äärmuslik, kuid soovitud tulemusi ei suudeta alati saavutata. La Charca on kõige tundlikum koht Maspalomase looduskaitseala luidetel, sest selle taimestik ja loomastik on väljasuremisohus. Kui varem oli tiigi taimestik lopsakas, siis tänapäeval seda kahjuks enam ei näe. Taimestiku ja loomastiku kaitsmiseks on avalikkusele pääs sinna rangelt keelatud. Küll aga saab tiiki ja selle elanikke imetleda kaugemalt. Kaitstus tagab märgala säilimise ja kindlustab saabunud rändlindude turvalisuse.

 1. Playa de GüiGüi

GüiGüi rand, mida külaelanikud tunnevad ka Guguy nime all, asub La Aldea de San Nicolási külas, Gran Canaria edelaosas. Inimese poolt puutumata Güigüi rand asub looduskaitsealal. Tänu omapärasele kuristikule on pääs randa veidi raskendatud ja sinna pääsemiseks tuleb matk ette võtta. Matkaks on kaks võimalust: kas minna põhjast mööda kaljusid või lõunast Mogáni kaudu. Edasi-tagasi matk võtab aega umbes 4 tundi. Randa pääseb ka paadiga - La Aldeas või Mogánis on meremehed, kes pakuvad oma teenuseid Güigüisse ja tagasi. Güigüi rand iseenesest ei olegi nii erakordne, kuid matk sinna on täis võrratuid vaateid. Kui sattuda randa päikesepaistelisel ja selgel päeval, võib horisondil näha isegi Tenerife saart ja Teide vulkaani. Paik on ideaalne põgenemiseks linnakärast ja rahvarohketest turismipiirkondadest. Kehakosutuseks võtke kindlasti kaasa toiduvaru ja palju vett. Rannal saab imetleda maastikku, mida iseloomustab kaljudest ümbritsetud üle 800 meetri pikkune rannajoon ja kristallselge merevesi.

 1. Gran Canaria parimad vaateplatvormid
  1. Mirador del Balcón – saare põhjaosas merekaljude tipus asuv vaatetorn
  2. Mirador Degollada de Becerra – asub iidse vulkaani kohal saare keskosas
  3. Mirador del Roque Nublo – vaateplatvormilt avanevad parimad vaated saarele koos selle metsade ja kaljunukkidega
  4. Mirador del Pico de los Pozos de la Nieve – saare kõrgeima tipu juures asuv vaatetorn, kuhu pääseb lihtsalt lähedale ka autoga
  5. Mirador de Unamuno – vaateplatvorm, mis on pühendatud kuulsale Hispaania kirjanikule Miguel de Unamunole
  6. Mirador El Guriete – vaated Gran Canaria tumedatele vulkaanikivimitele ja rohelistele palmimetsadele
  7. Mirador de Bandama – sealt avanevad vaated Gran Canaria rohelisele loodusele ja ookeanile
 2. Põnevaimad matkarajad saarel
  1. Pico las Nieves – Gran Canaria kõrgeim punkt, mille lähedal on palju erinevaid matkaradasid. Imelised vaated ning huvitav loodus.
  2. Matk Playa de GüiGüi juurde. Matkarada viib üle kaljude ning pakub imelisi vaateid kogu matka vältel. Kohale jõudes saab end värskendada merevees ja nautida ilusaid vaateid kaljuselt rannalt.
  3. Matk Moriscosse, saare põhjaosa kõrgeimasse tippu – kerge, kuid üsna pikk matk (10 km), mis viib mööda kastaniistandustest ja koobastest ning ahvatleb ilusate vaadetega.
  4. Barranco de Los Cernícalos – matk kulgeb mööda Kestreli kuristikku ning rajal kõnnitakse peaaegu terve tee varjus. Tee viib lõpuks kose juurde, kus end mõnusasti värskendada saab. Matkarada on väga populaarne ka kohalike seas, seega võib rajal palju inimesi olla.
  5. Roque Nublo – Gran Canaria üks populaarsemaid ja ilusamaid matkaradasid, mille läbimiseks kulub umbes 2 tundi. Temperatuurid võivad matka jooksul olla väga erinevad, seega mõelge hoolikalt riietuse peale.
  6. Santa Lucia - matk läbi Santa Lucia erinevate väikeste külade. Matkarada on 10 km pikk ning viib mööda apelsinipõldudest ja palmimetsadest.
  7. Los Tilos de Moya – umbes tunniajaline matk, mille märksõnad võiks olla metsad ja linnud. Mõnus ja kerge matkarada ka lastega peredele.
 3. Matkarajad lastega peredele
  1. Los Cernícalose kuristik – matkarada on väga ilus ja rohelusest tulvil. Matkarajal on erinevaid piknikukohti ja matkatee lõpust leiab aastaringselt veega täidetud kose. Rada on väga kerge, ei ole suuri tõuse ega languseid ning tee on sile ja korralik. Matk on aga pigem pikemapoolne (7 km), seega väikeste lastega ei tasu ehk minna.
  2. Roque Nublo – matkarada, mis viib Gran Canaria ühte kõrgeimasse ja ilusaimasse punkti. Matkaraja pikkus on 3 km, kuid pool sellest on ainult ülesmäge, seega võib see veidi raske olla. Vaated see-eest on aga imelised ja ponnistusi igati väärt.
  3. Los Tilos de Moya – üks kergemaid matku, mida lastega koos ette võtta. Matkaraja pikkus on 1,8 km, teekond kulgeb peamiselt ühtlasel maapinnal ja ei pea mägesid ületama. Rajalt leiab ka erinevaid piknikukohti.
  4. Caldera de Bandama – väga ilusate vaadetega ja vähekäidud matkarada üleval mägedes. Matkaraja pikkus on umbes 3 kilomeetrit.
  5. Roque Bentayga – Tejeda linna lähedal kulgev ilus 2 kilomeetrit pikk matkarada, kus avanevad vaated linnale ja saare imelisele loodusele. Rada sobib ka lastele, sest tee on tasane ja korralik. Ainsaks raskuseks võib pidada seda, et alguses tuleb kõndida ülesmäge.
  6. Sendero de El Álamo – matkarada sobib hästi veidi vanematele lastele. Teekond viib läbi metsa ja selle pikkus on umbes 5 kilomeetrit. Rajal on ka trepid, kust tuleb üles kõndida, kuid need ei ole väga kõrged.

 

 1. Aqualand Maspalomas

Gran Canaria popim sihtkoht perepuhkuseks. Aqualand on Gran Canarial asuv veepark, kus on palju erinevaid tegutsemisvõimalusi ja vaatamisväärsusi, mis tagavad lastele unustamatu ja seiklusrohke päeva. Pargis on igasugused atraktsioonid, liumäed ja vaatamisväärsused. Väikelaste jaoks on eraldi kidzworld, kus pisikesed saavad nautida spetsiaalselt neile kohandatud vaatamisväärsusi ja liumägesid. Perega koos saab uudistada merelõvisid või lõõgastuda veekeskuse rannas. Pargis on erinevaid kohvikuid, kus keha kinnitada saab. Kohvikuid on siin küll igale maitsele: suupistebaarid, jäätisesalongid, pitsad, hamburgerid ja salatirestoranid. Aqualand on kindlasti koht, kus eeltoodule lisaks saab ka rahulikult puhata, lõõgastudes mullivannis ja solaariumis või leides endale muid tegevusi - näiteks mängida malet.

 1. Charco Azul

Charco Azul on väike looduslik bassein koos kosega. See asub El Risco kuristiku ääres, paari kilomeetri pikkuse jalutuskäigu kaugusel väikesest El Risco külast. Ainus viis sinna pääseda, on jalgsimatk. Auto saab parkida Barranco el Risco juurde ning sealt tuleb ette võtta 30-minutiline matk väikse oaasi juurde. Matkarada sobib ka lastele ja vanematele inimestele. Matkalt naastes võib lõõgastuda naabruses asuvas El Risco rannas, kus saab mõnusalt puhata ja päikest nautida.

 1. Parimad rannad Gran Canarial
  1. Playa de Amadorese rand asub saare edelaosas ja selle rannajoon on 800 m pikk. Rand on kuldse liiva ja kristallselge veega ning sobib mõnusaks rannapuhkuseks kogu perele. Ranna ainsaks miinuseks on see, et pallimängud on seal keelatud - inimesed peavad rahulikult puhata saama.
  2. Playa de Meloneras – 500 m pikkuse rannajoonega rand, mis algab Maspalomase majaka juurest. Rand sobib hästi lastega peredele ning selle läheduses on palju poode ja restorane.
  3. Playa de Las Canteras – mõnus rahulik rand, kus ei pea muretsema suurte lainete pärast. Rand asub saare põhjaosas ja sealt leiab alati midagi huvitavat, mida teha. Ranna naabruses saab nautida restoranides pakutavaid hõrgutisi ja käia erinevates poodides.
  4. Playa del Inglés – kahtlemata saare üks ilusamaid ja tuntumaid randu tänu oma pikale rannajoonele ja kuldsetele liivadele. Rannas saab mängida erinevaid pallimänge, nautida rannabaaris kokteile või lihtsalt lamamistoolidel päikest võtta.
  5. Playa de Guayedra rand ei ole turistide seas väga populaarne, sest sinna autoga ei pääse. Randa jõudmiseks peab ette võtma väikese matka, kuid ilus rand on seda igati väärt. Rannaliiv on must ja randa ümbritsevad kõrged kaljud.
  6. Playa de Maspalomas on tänu pikale rannajoonele ja imelistele liivaluidetele  üks legendaarsemaid randu Gran Canarial. Kuldne liiv ja helesinine merevesi, kuhu end kuuma ilmaga jahutama saab minna. Läheduses on palju vaatamisväärsusi, poode ja restorane.
  7. Playa de las Burras on mõnus musta liivaga rand San Augustini keskuse lähedal. Rannas on väga rahulik vesi ning ümbruskonnas leiab erinevaid baare ja restorane. Sobib hästi lastega peredele.
 2. Arucase katedraal

Arucase linn asub Gran Canaria põhjaosas, Arucase mäestiku jalamil. Lisaks sellele, et kesklinn on lihtsalt üks väga võluv koht, on sellel ka ajalooline, arhitektuuriline ja kunstiline väärtus, mis meelitab siiakanti alati palju külalisi. Vanalinn on tulvil ajalugu ja igal nurgal oma lugu rääkida. Piirkond elatub peaaegu täielikult põllutööst - seega määravad istandused ära selle maagilise koha identiteedi. Arucase katedraal on Gran Canaria üks sümboolseimaid hooneid ja ühtlasi ka kogu saarestiku kõrgeim hoone (koos torniga on 60 meetrit kõrge). Ehkki see ei ole enam katedraal oma funktsioonide ega ehituse poolest, tunnevad kõik seda endiselt Arucase katedraali all. San Juan Bautista kihelkonnakirik ehk Arucase katedraal on katoliiklik tempel, mida hakati ümber ehitama 1909. aastal ja mis sai valmis seitsekümmend aastat hiljem. Kiriku fassaad on nikerdatud käsitsi mustale laavakivile ja selle märkimisväärne kõrgus on põhjus, miks katedraali ei tohiks tähelepanuta jätta.

 1. Veinimaja

Gran Canarial on pakkuda palju rohkemat, kui ainult meri ja rannad. Vaid vähesed teavad, et Gran Canarial on läbi kogu ajaloo olnud väga oluline veinitootmine. Tänu sellele traditsioonile leiate saarelt tohutul hulgal erineva värvi ja maitsega veine. Kanaari veinid on väga omapärase maitsega, kuna viinamarjataimed kasvavad vulkaanilisel pinnasel ja see annab marjadele hoopis teistsuguse meki kui mujal maailmas. Saare põhjaosas asuv Santa Brígida on ideaalne koht neile, kellele meeldib nautida maitsvat sööki ja head veini. See on koht, mis võimaldab külalistel erinevaid veine maitsta ja oma lemmikuid ka koju kaasa osta.

 1. Playa de La Garita, Telde

Playa de la Garita on väga eriline paik ja kindlasti üks Telde rannikul peituvates imedest. Rand on eriline just selle tõttu, et piki promenaadi kõndides jõuate ühel hetkel El Bufaderosse – nö puhumisauku. See tähendab seda, et rannaäärsetes kivides on kaks suurt õõnsust, kuhu ookeanivesi suure hooga sisse ja välja voolab. Tõusu ajal "sülitavad" need augud vett joana välja, tuues kuuldavale väga huvitavaid helisid. Sellist tüüpi geoloogiline moodustis on Gran Canarial suurim omataoliste seas. See on paik, kus võib veeta tunde lihtsalt merd ja selle pakutavat etendust vaadates-kuulates. Paljud kardavad loodusjõule nii lähedal olla, kuid teiste jaoks on see paik lõõgastav. Igal juhul peab seal olema alati väga ettevaatlik ja ujuma ei tasu minna.